  • IHLP1616BZERR47M11
IHLP1616BZERR47M11
advertisement
Manufacturer No:
IHLP1616BZERR47M11
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IHLP1616BZERR47M11
Package:
Nonstandard
Description:
Fixed Inductors .47uH 20%
Step5Bar-code shipping tag
IHLP1616BZERR47M11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Composite, Ferrite, Metal
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    IHLP-1616BZ-11
  • Size / Dimension
    0.175Lx0.160W 4.45mmx4.06mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    14.5mOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    4.31mm
  • Current Rating
    7A
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    4040
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    470nH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    16mOhm Max
  • Max DC Current
    7A
  • Frequency - Self Resonant
    97MHz
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    7A
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm