  • IHLP1616ABEB1R0M11
IHLP1616ABEB1R0M11
advertisement
Manufacturer No:
IHLP1616ABEB1R0M11
Manufacturer:
Vishay / Dale
HK JDW NO:
873-IHLP1616ABEB1R0M11
Package:
1616
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IHLP1616ABEB1R0M11
  • Package / Case
    1616
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    IRON
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Shielding
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    4.31mm
  • Construction
    Shielded
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Inductance
    1 μH
  • Frequency - Self Resonant
    1MHz
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    47mOhm
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Inductance-Nom (L)
    1 µH
  • Height
    1.2mm
  • Length
    4.45mm
  • Width
    4.06mm