  • IHLP1212BZER1R5M11
IHLP1212BZER1R5M11
advertisement
Manufacturer No:
IHLP1212BZER1R5M11
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IHLP1212BZER1R5M11
Package:
Nonstandard
Description:
Ind High Current Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz 3.8A 1212 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IHLP1212BZER1R5M11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Composite, Metal
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    IHLP-1212BZ-11
  • Size / Dimension
    0.144Lx0.118W 3.65mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.2mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    3.8A
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    3630
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    32mOhm Max
  • Max DC Current
    3.8A
  • Frequency - Self Resonant
    70MHz
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    4A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    3.8A
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm