  • IDT72V7280L10BB
IDT72V7280L10BB
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V7280L10BB
HK JDW NO:
668-IDT72V7280L10BB
Datasheet:
IDT72V7280L10BB
Description:
72V7280 FIFO memory IC72V Series 1.125M 16K x 726.5ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V7280L10BB Overview
You can find FIFO memory chip in package 256-BBGA .In the shape of a Tray , it's packaged.Apps and data can be stored in the 1.125M 16K x 72 memory of the FIFO chip.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.It is a Surface Mount mounting type FIFO memory.For operation, a voltage of 3.15V~3.45V is used.The 72V series comprises this memory logic.There is a FIFO's maximum operating supply current of 75mA .This object belongs to the family 72V7280 .
IDT72V7280L10BB Features
1.125M 16K x 72 memory size
72V series
Best part number of 72V7280
IDT72V7280L10BB Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V7280L10BB FIFOs Memory applications.
  • Video Processing
  • Optical memories
  • Temporary storage elements
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Computer networks
  • Microprogramming
  • Buses
  • Firmware loaders
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • Magnetic memories
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V7280L10BB
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V7280
  • Current - Supply (Max)
    75mA
  • Memory Size
    1.125M 16K x 72
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz