  • IDT72V7270L10BB
IDT72V7270L10BB
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V7270L10BB
HK JDW NO:
668-IDT72V7270L10BB
Package:
256-BBGA
Datasheet:
IDT72V7270L10BB
Description:
72V7270 FIFO memory IC72V Series 576K 8K x 726.5ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V7270L10BB Overview
256-BBGA is the package in which FIFO memory chip is contained.In the shape of a Tray , it's packaged.In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 576K 8K x 72 .Regulating the temperature to 0°C~70°C ensures reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.It uses a supply voltage of 3.15V~3.45V to operate.The 72V series contains this memory logic.This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 75mA .In addition, it is among the members of the 72V7270 family.
IDT72V7270L10BB Features
576K 8K x 72 memory size
72V series
Best part number of 72V7270
IDT72V7270L10BB Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V7270L10BB FIFOs Memory applications.
  • Network bridges
  • Microprogramming
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • Laser Receiver System
  • IP Camera Buffer
  • Video time base correction
  • Data
  • Temporary storage elements
  • Multi-stage synchronizer
  • Transistors
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V7270L10BB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-BBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V7270
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    75mA
  • Memory Size
    576K 8K x 72
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz