  • IDT72V7240L10BB
IDT72V7240L10BB
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V7240L10BB
HK JDW NO:
668-IDT72V7240L10BB
Package:
256-BBGA
Datasheet:
IDT72V7240L10BB
Description:
72V7240 FIFO memory IC72V Series 72K 1K x 726.5ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V7240L10BB Overview
You will find FIFO memory chip in the 256-BBGA package.There is a case Tray in which it is packaged.There is a 72K 1K x 72 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.For operation, it requires a supply voltage of 3.15V~3.45V .This memory logic is part of the 72V series.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 75mA .This object belongs to the family 72V7240 .
IDT72V7240L10BB Features
72K 1K x 72 memory size
72V series
Best part number of 72V7240
IDT72V7240L10BB Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V7240L10BB FIFOs Memory applications.
  • Look-up Tables
  • Magnetic memories
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Video time base correction
  • A/D output buffers
  • Desktop Computers
  • MP3 Interface for Automobile
  • Extended product life cycle
  • Digital buffering
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V7240L10BB
  • Package / Case
    256-BBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V7240
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    75mA
  • Memory Size
    72K 1K x 72
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz