  • IDT72V3682L15PF
IDT72V3682L15PF
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V3682L15PF
HK JDW NO:
668-IDT72V3682L15PF
Package:
120-LQFP
Datasheet:
IDT72V3682L15PF
Description:
72V3682 FIFO memory IC72V Series 1.125M 16K x 36 x 210ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V3682L15PF Overview
You can find FIFO memory chip in package 120-LQFP .Tray case is used for packaging.There is a memory of 1.125M 16K x 36 x 2 on the FIFO chip that can be used to store applications and data.It is advisable to regulate the temperature to 0°C~70°C to ensure reliable operation.It is a Surface Mount mounting type FIFO memory.This FIFO products operates at 3.15V~3.45V volts.It is a member of the 72V series .A maximum operating supply current of 400mA is provided by this FIFO products.The 72V3682 family of objects contains it.
IDT72V3682L15PF Features
1.125M 16K x 36 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V3682
IDT72V3682L15PF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V3682L15PF FIFOs Memory applications.
  • One assembly
  • Laser Receiver System
  • Product traceability
  • IP Radio
  • Game Consoles
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Video
  • Data
  • Portable Information Devices
  • Consumer Systems
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V3682L15PF
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3682
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    1.125M 16K x 36 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz