  • IDT72V36106L15PF
IDT72V36106L15PF
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V36106L15PF
HK JDW NO:
668-IDT72V36106L15PF
Package:
128-LQFP
Datasheet:
IDT72V36106L15PF
Description:
72V36106 FIFO memory IC72V Series 4.5M 64K x 36 x 210ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V36106L15PF Overview
128-LQFP is a package that contains FIFO memory chip.In this case, it is packaged in case number Tray .In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 4.5M 64K x 36 x 2 , which can be used to store applications and data.The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .Operating voltage is 3.15V~3.45V .The memory logic belongs to the series 72V .Memory IC's maximum operating supply current is 400mA .The 72V36106 family of objects contains it.
IDT72V36106L15PF Features
4.5M 64K x 36 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V36106
IDT72V36106L15PF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V36106L15PF FIFOs Memory applications.
  • Test site
  • Address mapping
  • Product traceability
  • Queues for communication systems
  • Data communications
  • Extended product-change notification
  • Smart Meter
  • Multimedia
  • Emulators
  • Signal processing
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V36106L15PF
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V36106
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    4.5M 64K x 36 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz