  • IDT72V36103L10PF8
IDT72V36103L10PF8
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V36103L10PF8
HK JDW NO:
668-IDT72V36103L10PF8
Package:
128-LQFP
Datasheet:
IDT72V36103L10PF8
Description:
72V36103 FIFO memory IC72V Series 2.25M 64K x 366.5ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V36103L10PF8 Overview
The 128-LQFP package contains FIFO memory chip.The package comes in a case of Tape & Reel (TR) .The FIFO chips have a memory of 2.25M 64K x 36 that can be used to store applications and data.It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.Operation is based on a supply voltage of 3.15V~3.45V .It is part of the 72V series of memory logics.400mA is memory IC's maximum operating supply current.This object belongs to the family 72V36103 .
IDT72V36103L10PF8 Features
2.25M 64K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V36103
IDT72V36103L10PF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V36103L10PF8 FIFOs Memory applications.
  • Network switching/routing
  • Measurement Equipment
  • Switches
  • Industrial Systems
  • Product traceability
  • Programmable Logic Controller
  • Optical memories
  • Extended product-change notification
  • PC peripheral
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V36103L10PF8
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V36103
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    2.25M 64K x 36
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz