  • IDT72V36102L10PFG8
IDT72V36102L10PFG8
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V36102L10PFG8
HK JDW NO:
668-IDT72V36102L10PFG8
Package:
120-LQFP
Description:
72V36102 FIFO memory IC72V Series 4.5M 64K x 36 x 26.5ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V36102L10PFG8 Overview
The 120-LQFP package contains FIFO memory chip.It's packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 4.5M 64K x 36 x 2 , which can be used to store applications and data.Keeping the temperature at 0°C~70°C will ensure reliable operation.The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .A supply voltage of 3.15V~3.45V is required for its operation.It belongs to the 72V series of memory logics.Memory IC's maximum operating supply current is 400mA .In terms of its family, it is part of the 72V36102 family.
IDT72V36102L10PFG8 Features
4.5M 64K x 36 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V36102
IDT72V36102L10PFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V36102L10PFG8 FIFOs Memory applications.
  • Buses
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Rate buffers
  • Laser Receiver System
  • Network bridges
  • Emulators
  • Computers
  • Computer networks
  • TVs
  • Extended product life cycle
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V36102L10PFG8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    120-LQFP
  • Supplier Device Package
    120-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V36102
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    4.5M 64K x 36 x 2
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz