  • I74F133D,112
I74F133D,112
advertisement
Manufacturer No:
I74F133D,112
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-I74F133D,112
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
5V V 9.9mm mm Gates & Inverters 4.5V~5.5V V
Step5Bar-code shipping tag
I74F133D,112
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Subcategory
    Gates
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74F133
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Circuits
    1
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    13
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Max I(ol)
    0.02 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    7.5ns @ 5V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    8 ns
  • Propagation Delay (tpd)
    8 ns
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    4mA
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm