  • HVMLS263M7R5EA1C
HVMLS263M7R5EA1C
advertisement
Manufacturer No:
HVMLS263M7R5EA1C
HK JDW NO:
192-HVMLS263M7R5EA1C
Package:
FlatPack
Datasheet:
HVMLS263M7R5EA1C
Description:
MLS 26000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 19.8A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack
Step5Bar-code shipping tag
HVMLS263M7R5EA1C
  • Voltage - Rated DC
    7.5V
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    51mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    19.8A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    19.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    21.1A @ 20kHz
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    FlatPack
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    MLS
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    26000μF