  • HVMLS112M075EK0A
HVMLS112M075EK0A
advertisement
Manufacturer No:
HVMLS112M075EK0A
HK JDW NO:
192-HVMLS112M075EK0A
Package:
FlatPack, Tabbed
Datasheet:
HVMLS112M075EK0A
Description:
MLS 1100μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 9.6A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed
Step5Bar-code shipping tag
HVMLS112M075EK0A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    FlatPack, Tabbed
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MLS
  • Size / Dimension
    1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1100μF
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    112mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    9.6A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    11.5A @ 20kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm