  • HVG-240-54AB
HVG-240-54AB
advertisement
Manufacturer No:
HVG-240-54AB
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-HVG-240-54AB
Package:
Datasheet:
HVG-240-54AB
Description:
Quantity:
In Stock : 4
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HVG-240-54AB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~90°C
  • Series
    HVG-240 (240W)
  • Size / Dimension
    9.06Lx2.68W x 1.53 H 230.2mmx68.0mmx38.8mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Constant Current, Voltage
  • Power (Watts)
    243W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cURus, EAC, FCC
  • Efficiency
    93%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    528VAC
  • Voltage - Input (Min)
    180VAC
  • Current - Output (Max)
    4.5A
  • Voltage - Output
    54V