  • HR10A-10PA-12S(74)
HR10A-10PA-12S(74)
advertisement
Manufacturer No:
HR10A-10PA-12S(74)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-HR10A-10PA-12S(74)
Package:
Description:
Plug, Female Sockets Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Bulk Keyed Push-Pull
Step5Bar-code shipping tag
HR10A-10PA-12S(74)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HR10A
  • Published
    1998
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    12
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    100VAC 140VDC
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Orientation
    Keyed
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    2A