  • HQCEMA750FAT9A
HQCEMA750FAT9A
advertisement
Manufacturer No:
HQCEMA750FAT9A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-HQCEMA750FAT9A
Package:
3838 (9797 Metric)
Datasheet:
Description:
Hi-Q® 75pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage Surface Mount, MLCC 3838 (9797 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
HQCEMA750FAT9A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    3838 (9797 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    Hi-Q®
  • Size / Dimension
    0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Capacitance
    75pF
  • Voltage - Rated DC
    7.2kV
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    3739
  • Height
    3.3mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    9.9mm
  • Thickness (Max)
    0.170 4.32mm
  • Thickness
    4.318mm