  • HPC12JB8R20
HPC12JB8R20
advertisement
Manufacturer No:
HPC12JB8R20
HK JDW NO:
762-HPC12JB8R20
Package:
Wide 5048 (127122 Metric) 4850 J-Lead
Datasheet:
HPC12JB8R20
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HPC Series, Thick Film, 8.2Ohm, ±5%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HPC12JB8R20
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HPC
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.480Lx0.500W 12.19mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Non-Inductive, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    8.2Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Thick Film
  • Power Rating
    12W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    10.16mm
  • Height Seated (Max)
    0.400 10.16mm