  • HLG-240H-42
HLG-240H-42
advertisement
Manufacturer No:
HLG-240H-42
HK JDW NO:
495-HLG-240H-42
Package:
100
Datasheet:
HLG-240H-42
Step5Bar-code shipping tag
HLG-240H-42
    15 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~90°C
  • Series
    HLG-240H (240W)
  • Size / Dimension
    8.67Lx2.68W x 1.53 H 220.2mmx68.0mmx38.8mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable
  • Type
    Constant Current, Voltage
  • Approval Agency
    CB, CCC, CE, cURus, PSE, RCM, TUV
  • Efficiency
    92.5%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Output 1
    42V
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Output Current
    5.72A
  • Output Power
    240W
  • Voltage - Output
    21V~42V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    5.72A
  • Max Output Power
    240.2W
  • Max Input Current
    4A
  • Height
    38.608mm