  • HKQ0603S2N8C-T
HKQ0603S2N8C-T
advertisement
Manufacturer No:
HKQ0603S2N8C-T
HK JDW NO:
782-HKQ0603S2N8C-T
Datasheet:
HKQ0603S2N8C-T
Step5Bar-code shipping tag
HKQ0603S2N8C-T
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    HK, Q Type
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±0.2nH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Multilayer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    330μm
  • Current Rating
    290mA
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    2.8nH
  • Test Frequency
    500MHz
  • DC Resistance (DCR)
    250mOhm Max
  • Max DC Current
    290mA
  • Frequency - Self Resonant
    8.9GHz
  • Q @ Freq
    13 @ 500MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    13
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Q Factor
    13
  • Height
    300μm
  • Height Seated (Max)
    0.013 0.33mm