  • HKQ0603S18NH-T
HKQ0603S18NH-T
advertisement
Manufacturer No:
HKQ0603S18NH-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-HKQ0603S18NH-T
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
HKQ0603S18NH-T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HKQ0603S18NH-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    HK, Q Type
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    Tape, Paper
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    330μm
  • Current Rating
    140mA
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    18nH
  • Test Frequency
    500MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.05Ohm Max
  • Max DC Current
    140mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.3GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    11 @ 500MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    11
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Q Factor
    11
  • Height
    300μm
  • Height Seated (Max)
    0.013 0.33mm