  • HKQ04021N6C-T
HKQ04021N6C-T
advertisement
Manufacturer No:
HKQ04021N6C-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-HKQ04021N6C-T
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
HKQ04021N6C-T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HKQ04021N6C-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    HK, Q Type
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±0.2nH
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    320mA
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1.6nH
  • Test Frequency
    500MHz
  • DC Resistance (DCR)
    190mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    10GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    10 @ 500MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    8
  • Inductance Frequency - Test
    500MHz
  • Rated Current-Max
    0.32A
  • Special Feature
    INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.2 NANO HENRY
  • Height Seated (Max)
    0.009 0.23mm