  • HFW1201B00
HFW1201B00
advertisement
Manufacturer No:
HFW1201B00
HK JDW NO:
790-HFW1201B00
Package:
Datasheet:
Description:
General Purpose Relays HFW 1/2 SIZE RELA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HFW1201B00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -65°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    HFW, CII
  • Part Status
    Active
  • Termination
    PC Pin, PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Reference Standard
    MIL-R-39016/6
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    20.57mm
  • Body Breadth
    10.41 mm
  • Physical Dimension
    20.57mm x 10.41mm x 10.41mm
  • Sealing
    HERMETICALLY SEALED
  • ELV
    Non-Compliant
  • Contact Voltage(DC)-Max
    28V
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    160Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .3A@115VAC
  • Operate Time
    4ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    28VDC - Nom
  • Coil Current
    47.5mA
  • Release Time
    6 ms
  • Must Operate Voltage
    6.8VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Coil Power
    570mW
  • Must Release Voltage
    0.68VDC
  • Operating Frequency-Max
    1000MHz
  • Contact Voltage(AC)-Max
    115V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Operating Frequency-Min
    100MHz
  • VSWR
    1.19
  • Seal Rating
    Sealed - Hermetically
  • Insertion Loss (Max)
    0.4 dB
  • Switching Time
    6 ms
  • Isolation Max
    23 dB
  • Body Height
    10.41mm