  • HFA08SD60S
HFA08SD60S
advertisement
Manufacturer No:
HFA08SD60S
HK JDW NO:
884-HFA08SD60S
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
HFA08SD60S
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.7V @ 8A -55°C~150°C 5μA @ 600V Tube TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 16856
Step5Bar-code shipping tag
HFA08SD60S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    D-Pak
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10pF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Current Rating
    8A
  • Base Part Number
    HFA08SD60
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 600V
  • Power Dissipation
    14W
  • Output Current
    8A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 8A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    60A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    8A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    8A
  • Reverse Recovery Time
    55 ns
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Reverse Voltage
    600V