  • HD1E-M-DC1.5V
HD1E-M-DC1.5V
advertisement
Manufacturer No:
HD1E-M-DC1.5V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HD1E-M-DC1.5V
Package:
Datasheet:
HD1E-M-DC1.5V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HD1E-M-DC1.5V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    1.7g
  • Operating Temperature
    -25°C~60°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    HD
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    PC Pin
  • Voltage - Rated DC
    1.5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    12mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Physical Dimension
    12mm x 7.4mm x 8.3mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Contact Voltage(DC)-Max
    30V
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    8Ohm
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    1.5VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    125VAC 60VDC -Max
  • Coil Current
    188mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    1.2VDC
  • Contact Rating (Current)
    1A
  • Coil Power
    280mW
  • Must Release Voltage
    0.15VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    125V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    1.5V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
    6
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    500 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    500 Vrms
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    50VA@125VAC
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    30W@60VDC
  • Body Height
    8.3mm
  • Length - Termination
    0.004 inch