  • HCP1305-R68-R
HCP1305-R68-R
advertisement
Manufacturer No:
HCP1305-R68-R
Manufacturer:
Cooper Industries
HK JDW NO:
6927-HCP1305-R68-R
Package:
Datasheet:
HCP1305-R68-R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HCP1305-R68-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    6.803886g
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Published
    2006
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1.5mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    34A
  • Inductance
    680 nH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    53A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    53A
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.7mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.68 µH
  • Height
    5.0038mm
  • Length
    13.7922mm
  • Width
    12.9032mm