  • HC4ED-L-AC48V
HC4ED-L-AC48V
advertisement
Manufacturer No:
HC4ED-L-AC48V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HC4ED-L-AC48V
Package:
Datasheet:
HC4ED-L-AC48V
Description:
RELAY GEN PURP 4PDT 48V
Step5Bar-code shipping tag
HC4ED-L-AC48V
    Select All
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
  • Mounting Type
    Socketable
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Published
    2017
  • Series
    HCE
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    48VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    25mA
  • Must Operate Voltage
    38.4VAC
  • Contact Rating (Current)
    1A
  • Must Release Voltage
    14.4VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V