  • HC4ED-HP-DC24V-31
HC4ED-HP-DC24V-31
advertisement
Manufacturer No:
HC4ED-HP-DC24V-31
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HC4ED-HP-DC24V-31
Package:
Datasheet:
HC4ED-HP-DC24V-31
Description:
SPECIAL HC4ED RELAY
Step5Bar-code shipping tag
HC4ED-HP-DC24V-31
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Published
    2003
  • Series
    HCE
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    PC Pin
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    650Ohm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    37mA
  • Must Operate Voltage
    19.2VDC
  • Contact Rating (Current)
    1A
  • Must Release Voltage
    2.4VDC