  • HC4ED-HP-AC120V
HC4ED-HP-AC120V
advertisement
Manufacturer No:
HC4ED-HP-AC120V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HC4ED-HP-AC120V
Package:
Datasheet:
HC4ED-HP-AC120V
Description:
RELAY GEN PURP 4PDT 120V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HC4ED-HP-AC120V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2017
  • Series
    HCE
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    10.9mA
  • Must Operate Voltage
    96VAC
  • Contact Rating (Current)
    1A
  • Must Release Voltage
    36VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C