  • GT-BG350L
GT-BG350L
advertisement
Manufacturer No:
GT-BG350L
HK JDW NO:
454-GT-BG350L
Package:
Axial
Datasheet:
GT-BG350L
Description:
Gas Discharge Tubes - GDTs / Gas Plasma Arrestors Axial Surge Arrestor w/ Leads 350VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GT-BG350L
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to GT-BG350L.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Tolerance
    ±15%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Poles
    2
  • Trigger Device Type
    SILICON SURGE PROTECTOR
  • Fail Short
    No
  • Voltage - DC Spark Over (Nom)
    350V
  • Impulse Discharge Current (8/20μs)
    10000A 10kA
  • Diameter
    8mm
  • Length
    6.6mm