  • GRM155R71C102KA01D
GRM155R71C102KA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R71C102KA01D
HK JDW NO:
535-GRM155R71C102KA01D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM155R71C102KA01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM155R71C102KA01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
GRM155R71C102KA01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM155R71C102KA01D applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R71C102KA01D
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    Yes
  • Voltage
    16V
  • Height
    550μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm