  • GQP1R800
GQP1R800
advertisement
Manufacturer No:
GQP1R800
Manufacturer:
Sprague Goodman
HK JDW NO:
752-GQP1R800
Package:
Datasheet:
GQP1R800
Description:
CAP TRIM 0.6-1.8PF 750V PNL MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GQP1R800
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to GQP1R800.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Quartz
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PISTONCAP®
  • Size / Dimension
    0.312Dia 7.92mm
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    750V
  • HTS Code
  • Reference Standard
    MIL-C-14409D
  • Capacitor Type
    VARIABLE CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    750V
  • Q @ Freq
    1500 @ 20MHz
  • Adjustment Type
    Top
  • Capacitance Range
    0.6pF~1.8pF
  • Multi-turn
    1
  • Height Seated (Max)
    0.297 7.54mm