  • GNF1R250
GNF1R250
advertisement
Manufacturer No:
GNF1R250
Manufacturer:
Sprague Goodman
HK JDW NO:
752-GNF1R250
Package:
Datasheet:
Description:
Trimmer / Variable Capacitors NPO+/-50ppm.3-1.2pF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GNF1R250
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to GNF1R250.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Capacitor Type
    VARIABLE CAPACITOR
  • Q @ Freq
    4000 @ 250MHz
  • Capacitance Range
    0.3pF~1.2pF
  • Height
    5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.230 5.80mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Sapphire
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    PISTONCAP®
  • Size / Dimension
    0.075Dia 1.90mm
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    500V