  • GDZT2R3.9
GDZT2R3.9
advertisement
Manufacturer No:
GDZT2R3.9
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-GDZT2R3.9
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE ±5% 3.95V 5μA @ 1V -55°C~125°C 100mW 0201 (0603 Metric)
Quantity:
In Stock : 28310
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
GDZT2R3.9
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Base Part Number
    GDZ3V9
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    3.9V
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    100mW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Zener Voltage
    3.95V
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%