  • GCM1885C1H5R0CA16D
GCM1885C1H5R0CA16D
advertisement
Manufacturer No:
GCM1885C1H5R0CA16D
HK JDW NO:
535-GCM1885C1H5R0CA16D
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GCM1885C1H5R0CA16D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
GCM1885C1H5R0CA16D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
GCM1885C1H5R0CA16D Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM1885C1H5R0CA16D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GCM1885C1H5R0CA16D
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GCM
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    5pF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    0.9mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm