  • GC80503CSM66266SL389
GC80503CSM66266SL389
advertisement
Manufacturer No:
GC80503CSM66266SL389
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-GC80503CSM66266SL389
Package:
BGA
Description:
1.27mm 22.5V 32-bit Microprocessor 352-Pin 266MHz BGA
Purchasing and Inquiry
GC80503CSM66266SL389 Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in BGA. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Bulk. The type MICROPROCESSOR, RISC belongs to uPs/uCs/Peripheral ICs. Overall, there are 352 terminations. This microprocessor has an architecture of 32 bits. 266MHz Hz is the frequency at which the CPU operates. The datasheets for 352 pins provide details. The cpu microprocessor Microprocessors is typical. To transfer data, there are 64b bandwidths available. Using the microprocessor in an environment above 115°C is not recommended. In many applications, this CPU is mounted with a Surface Mount bus. CPU frequency should reach 266MHz. The datasheet specifies that this CPU microprocessor requires 22.5V power supply. A CPU can receive voltage 4380mA higher than 4380mA.
GC80503CSM66266SL389 Features
32-Bit Structure
64b-Bit Data Bus Width
GC80503CSM66266SL389 Applications
There are a lot of Intel GC80503CSM66266SL389 Microprocessor applications.
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Walkie talkies
  • Computer/laptop
  • Industrial instrumentation devices
  • Coffee machines
  • Electromechanical control
  • Toasters
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Auto-breaking system
Step5Bar-code shipping tag
GC80503CSM66266SL389
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    352
  • Packaging
    Bulk
  • Number of Terminations
    352
  • Max Operating Temperature
    115°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    266MHz
  • Power Supplies
    22.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Supply Current-Max
    4380mA
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    266MHz