  • G7L-1A-T-J-CB-AC12
G7L-1A-T-J-CB-AC12
advertisement
Manufacturer No:
G7L-1A-T-J-CB-AC12
HK JDW NO:
578-G7L-1A-T-J-CB-AC12
Package:
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G7L-1A-T-J-CB-AC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Indium (AgSnIn)
  • Mount
    Brackets
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    G7L
  • Feature
    Test Button
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 9 V , COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 1.8 V
  • Reference Standard
    CE; CSA; TUV; UL
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Body Length or Diameter
    52.5mm
  • Body Breadth
    33.5 mm
  • Physical Dimension
    52.5mm x 33.5mm x 53mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    30A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    75Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    30A@220VAC
  • Operate Time
    30ms
  • Coil Voltage
    12VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    142mA
  • Release Time
    30 ms
  • Must Operate Voltage
    9VAC
  • Power Consumption
    2.5W
  • Coil Power
    2500mW
  • Must Release Voltage
    1.8VAC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    12V
  • Coil Insulation
    Class B
  • Body Height
    53mm