  • G6S-2-3DC4.5
G6S-2-3DC4.5
advertisement
Manufacturer No:
G6S-2-3DC4.5
HK JDW NO:
578-G6S-2-3DC4.5
Package:
Datasheet:
G6S-2-3DC4.5
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6S-2-3DC4.5
  • Series
    G6S
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    PC Pin
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    Telecom
  • Coil Resistance
    145Ohms
  • Operate Time
    4ms
  • Coil Voltage
    4.5VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    31mA
  • Release Time
    4ms
  • Must Operate Voltage
    3.38VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Coil Power
    140mW
  • Must Release Voltage
    0.45VDC
  • Coil Voltage (DC)
    4.5V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C