  • G6RL-1A4-ASI-DC12
G6RL-1A4-ASI-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G6RL-1A4-ASI-DC12
HK JDW NO:
578-G6RL-1A4-ASI-DC12
Package:
Datasheet:
G6RL-1A4-ASI-DC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6RL-1A4-ASI-DC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Indium (AgSnIn)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    7.8g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    G6RL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    TRAY
  • Reference Standard
    CUL; UL; VDE
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    28.5mm
  • Body Breadth
    10 mm
  • Physical Dimension
    28.5mm x 10mm x 12.3mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Max Voltage Rating (AC)
    400V
  • Max Current Rating
    10A
  • Electrical Life
    50000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    300V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    8A
  • Coil Resistance
    654Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    8A@250VAC
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC - Nom
  • Coil Current
    18.3mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Coil Power
    220mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    5000 Vrms
  • Body Height
    12.3mm
  • Length - Termination
    0.0032 inch