  • G6L-1P-DC4.5
G6L-1P-DC4.5
advertisement
Manufacturer No:
G6L-1P-DC4.5
HK JDW NO:
578-G6L-1P-DC4.5
Package:
Datasheet:
G6L-1P-DC4.5
Description:
RELAY TELECOM SPST 1A 4.5VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6L-1P-DC4.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Material
    Gold, Silver
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    600mg
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    G6L
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power Rating
    180mW
  • Depth
    7mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    1A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    60V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    Telecom
  • Contact Current(AC)-Max
    0.3A
  • Coil Resistance
    113Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .3A@125VAC
  • Operate Time
    5ms
  • Coil Voltage
    4.5VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    125VAC 60VDC -Max
  • Coil Current
    40mA
  • Release Time
    5 ms
  • Must Operate Voltage
    3.38VDC
  • Power Consumption
    180mW
  • Coil Power
    180mW
  • Must Release Voltage
    0.45VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    4.5V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    750 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1000 Vrms
  • Height
    4.1mm
  • Length
    10.6mm