  • G6E-134P-ST-US-DC12
G6E-134P-ST-US-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G6E-134P-ST-US-DC12
HK JDW NO:
578-G6E-134P-ST-US-DC12
Package:
Description:
SIGNAL RELAY, SPDT, 12VDC, 3A, THD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6E-134P-ST-US-DC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    2.7g
  • Manufacturer Package Identifier
    G6E-134P-ST-US-DC12
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Series
    G6E
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Depth
    9.91mm
  • Current Rating
    3A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Number of Contacts
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    720Ohm
  • Operate Time
    5ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    16.7mA
  • Release Time
    8 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    3A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Power Consumption
    200mW
  • Coil Power
    200mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Ambient Temperature Range High
    70°C
  • Switching Current
    3A
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    60W@30VDC
  • Height
    8mm
  • Length
    16mm
  • Width
    10mm