  • G6A-274P-ST40-US-DC24
G6A-274P-ST40-US-DC24
advertisement
Manufacturer No:
G6A-274P-ST40-US-DC24
HK JDW NO:
578-G6A-274P-ST40-US-DC24
Package:
DIP
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24VDC
Step5Bar-code shipping tag
G6A-274P-ST40-US-DC24
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    3.5g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Series
    G6A
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    220V
  • Depth
    10.1mm
  • Current Rating
    2A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Sealing
    MOISTURE PROOF
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    2A
  • Electrical Life
    500000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Coil Resistance
    1.44kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@250VAC
  • Operate Time
    5ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    16.7mA
  • Release Time
    3ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Power Consumption
    400mW
  • Coil Power
    400mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    707.21 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    707.21 Vrms
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    125VA@250VAC
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    60W@220VDC
  • Contact (AC) Max Rating I Load
    0.3A@125VAC
  • Height
    8mm
  • Length
    20.2mm