  • G5V-2-FDDC12
G5V-2-FDDC12
advertisement
Manufacturer No:
G5V-2-FDDC12
HK JDW NO:
578-G5V-2-FDDC12
Package:
Datasheet:
Description:
Low Signal Relays - PCB LOW SIGNAL RELAY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G5V-2-FDDC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -25°C~65°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Series
    G5V-2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Termination Style
    PC Pin
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    288Ohms
  • Operate Time
    7ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    125VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    41.7mA
  • Release Time
    3ms
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Coil Power
    500mW
  • Must Release Voltage
    0.6VDC
  • Coil Voltage (DC)
    12V