  • G4020S12B2-RSR-EM
G4020S12B2-RSR-EM
advertisement
Manufacturer No:
G4020S12B2-RSR-EM
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-G4020S12B2-RSR-EM
Package:
Datasheet:
G4020S12B2-RSR-EM
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G4020S12B2-RSR-EM
  • Series
    G4020
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Feature
    Locked Rotor Sensor, Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.050A
  • Ingress Protection
    IP57 - Dust Protected, Waterproof
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    4000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    6.0 CFM (0.168m3/min)
  • Noise
    21.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.070 in H2O (17.4 Pa)