  • G4020E12B-RSR-CC-GB
G4020E12B-RSR-CC-GB
advertisement
Manufacturer No:
G4020E12B-RSR-CC-GB
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-G4020E12B-RSR-CC-GB
Package:
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G4020E12B-RSR-CC-GB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.062lb 28.12g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Series
    G4020
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Feature
    Conformal Coating, Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.160A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    8000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    11.7 CFM (0.328m3/min)
  • Noise
    32.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.230 in H2O (57.3 Pa)