  • G125-FS10605F2R
G125-FS10605F2R
advertisement
Manufacturer No:
G125-FS10605F2R
HK JDW NO:
322-G125-FS10605F2R
Package:
Datasheet:
G125-FS10605F2R
Description:
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free 6 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
G125-FS10605F2R
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Gecko SL Reverse Fix
  • Feature
    Mating Flange, Pick and Place, Polarizing Key
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    6
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    450V
  • Fastening Type
    Screw Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Insulation Height
    0.207 5.25mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.049 1.25mm
  • Insulation Color
    Green
  • Row Spacing - Mating
    0.049 (1.25mm)
  • Contact Finish Thickness - Mating
    8.00μin 0.203μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    8.00μin 0.203μm
  • Stack Height (Mating)
    7.33mm 7.4mm