  • FZ800R45KL3B5NOSA2
FZ800R45KL3B5NOSA2
advertisement
Manufacturer No:
FZ800R45KL3B5NOSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FZ800R45KL3B5NOSA2
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 4500V 1600A 9000W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FZ800R45KL3B5NOSA2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -50°C~125°C
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power - Max
    9000W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    4500V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    1600A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.85V @ 15V, 800A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    3.1nF @ 25V