  • FX18-60S-0.8SH
FX18-60S-0.8SH
advertisement
Manufacturer No:
FX18-60S-0.8SH
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX18-60S-0.8SH
Package:
Datasheet:
FX18-60S-0.8SH
Purchasing and Inquiry
FX18-60S-0.8SH Overview
FX18-60S-0.8SH Features
FunctionMax? FX18 series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
FX18-60S-0.8SH Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd FX18-60S-0.8SH Rectangular Connectors applications.
  • Datacom
  • Instrumentation
  • Industrial Automation
  • Data Technology
  • Transportation
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Medical technology
Step5Bar-code shipping tag
FX18-60S-0.8SH
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Tray
  • Series
    FunctionMax™ FX18
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Guide
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    60
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    60
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    3A
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    80°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    90mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.374 9.50mm