  • FW20A82R0JA
FW20A82R0JA
advertisement
Manufacturer No:
FW20A82R0JA
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-FW20A82R0JA
Package:
Axial
Datasheet:
FW20A82R0JA
Description:
FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 82Ohm, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FW20A82R0JA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR - FUSIBLE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    FW20A
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FWxxA
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.236Diax0.472L 6.00mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Fusible, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    82Ohm