  • FTR-B3SA4.5Z-B10
FTR-B3SA4.5Z-B10
advertisement
Manufacturer No:
FTR-B3SA4.5Z-B10
Manufacturer:
Fujitsu
HK JDW NO:
293-FTR-B3SA4.5Z-B10
Package:
Datasheet:
FTR-B3SA4.5Z-B10
Description:
Electromechanical Relay 4.5VDC 145Ohm 2A DPDT (( 10.6mm 7.2mm 5.45mm)) SMD Signal Relay
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FTR-B3SA4.5Z-B10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Gold, Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    800 mg
  • Manufacturer Package Identifier
    FTR-B3SA4.5Z-B10
  • Termination
    Gull Wing
  • Max Operating Temperature
    85 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Depth
    7.2 mm
  • Current Rating
    1 A
  • Number of Contacts
    2
  • Max Voltage Rating (AC)
    250 V
  • Max Current Rating
    2 A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220 V
  • Contact Current Rating
    2 A
  • Coil Resistance
    145 Ω
  • Operate Time
    3 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    31.03 mA
  • Power Consumption
    140 mW
  • Coil Power
    140 mW
  • Coil Voltage (DC)
    4.5 V
  • Coil Voltage (AC)
    4.5 V
  • Switching Current
    2 A
  • Height
    5.75 mm
  • Length
    10.6 mm