  • FS75R12W2T4B11BOMA1
FS75R12W2T4B11BOMA1
advertisement
Manufacturer No:
FS75R12W2T4B11BOMA1
HK JDW NO:
376-FS75R12W2T4B11BOMA1
Package:
Module
Description:
IGBT, L POWER, 1200V, 75A, EASYPACK
Step5Bar-code shipping tag
FS75R12W2T4B11BOMA1
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Number of Terminations
    18
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Configuration
    Full Bridge
  • Power - Max
    375W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    107A
  • Turn On Time
    185 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 75A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    490 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    4.3nF @ 25V